Стандартизація і контроль якості продукції.
Тема: Класифікація та кодування технічної інформації
Класифікація технічної інформації полягає у розміщенні предметів (документів, технічної інформації, виробів тощо) у заданому порядку та послідовності, придатному для користування, та присвоєння їм відповідних позначень (кодів).
Складова частина комплексної системи стандартизації - єдина система конструкторської документації (ЄСКД), яка встановлює для всіх організацій країни єдині порядок організації проектування і правила виконання та оформлення креслень. Це полегшує читання і сприймання креслень, дає змогу застосовувати персональні комп’ютери для проектування і обробки технічної документації, розвитку кооперування в промисловості.
Єдина система технологічної документації (ЄСТД) являє собою комплекс державних стандартів, які встановлюють взаємопов’язані правила розробки, оформлення і обороту технологічної документації. В наш час ЄСТД включає понад 50 державних стандартів, які розподіляються на 9 груп
Групи 7 і 8 призначаються для стандартів, які розроблятимуться в перспективі.
Приклад позначення стандарту ЄСКД: ГОСТ 3.1103-82.
Цифра 3 - клас: перша цифра 1 - підклас (стандарти ССКД для виробів машинобудування і приладобудування); друга цифра 1 - класифікаційна група; цифра 03 - порядковий номер стандарту в групі; цифри 82 позначають рік реєстрації стандарту.
Впровадження стандарту ЄСКД дає змогу підвищити рівень технологічних розробок, поліпшити якість технологічної документації, підвищити продуктивність праці.
Тема: Штрихове кодування продукції
Штрихове кодування є всесвітньо прийнятим засобом маркування товарів. Нанесений штриховий код дозволяє однозначно ідентифікувати товар та його виробника або вистриб’ютора. Наявність штрихового коду на товарах дозволяє автоматизувати облік, касове обслуговування і необхідне при автоматизації процесів транспортування та продажу. Коли товар марковано штриховим кодом, його конкурентоспроможність значно зростає. Кожен ідентифікаційний номер є унікальним.
Штриховий код - це комбінація вертикальних смуг і цифр (розташування яких регламентовано певними правилами), що являє собою той чи інший товар у закодованому вигляді. Код дозволяє швидко і точно зчитати інформацію про товар за допомогою електронного пристрою - сканера.
Історична довідка. Перша згадка про штрихове кодування припадає на тридцяті роки: в Гарвардській школі бізнесу було захищено дисертацію на дану тему, а незабаром, після закінчення Другої світової війни, отримано патент на штрихові коди. Але на практиці їх застосували лише в 60-х роках американські залізничники при здійсненні чергової ідентифікації вагонів. Із розвитком мікропроцесорної техніки робота з кодами значно пришвидшилася, бо вже у 1973 році США прийняли Універсальний товарний код (UPC), придатний до використання як у промисловості, так і в торгівлі. В Європі у 1977 році під назвою Європейської системи кодування (EAN) утвердилася своя система кодування. Нині у світі існує немало інших кодів.
Штрихове кодування - це надання даних за допомогою штрихового коду.
- Штриховий код - це комбінація послідовно розміщених паралельних штрихів та проміжків між ними, розміри та розміщення яких встановлено певними правилами.
- Символіка штрихового коду - це певний набір знаків штрихового коду заданої структури.
- Знак штрихового коду - це знак певної символіки штрихового коду, закодований сукупністю штрихів та проміжків відповідно до встановлених правил.
- Структура штрихового коду - це сукупність елементів у знаках і знаків у штриховому коді, взаємозв’язків між ними, що встановлені певними правилами.
- Штрихова позначка - це сукупність даних, наданих у вигляді штрихового коду та інших елементів, побудована за певними правилами для автоматичної ідентифікації одиниць обліку.
- Елемент штрихового коду - це окремий штрих чи проміжок у знаку штрихового коду.
- Штрих штрихового коду - це елемент штрихового коду, що є частиною поверхні носія, яка обмежена паралельними лініями і має забарвлення з меншим коефіцієнтом відбиття, ніж у всій поверхні носія.
- Проміжок штрихового коду - це елемент штрихового коду, що є частиною поверхні, розміщеної між двома прилеглими штрихами.
- Роздільний проміжок штрихового коду - це проміжок між останнім штрихом знака і першим штрихом наступного знака дискретного штрихового коду.
- Інформаційний знак штрихового коду - це знак штрихового коду певної символіки, який подає відповідний знак комп’ютерного алфавіту.
- Додатковий знак штрихового коду - це знак штрихового коду, що використовується для обмеження або розділення знаків штрихового коду в штриховій позначці. У штрихових позначках розрізняють знаки: «Старт», «Стоп», контрольний, обмеження зліва та справа, візуальний, «штрих-носій», стабілізації, модуля тощо.
- Двонапрямний штриховий код - це штриховий код, який може бути зчитаний зліва направо та навпаки.
Структура шрихкодової позначки
Комментариев нет:
Отправить комментарий